PASLANMAZ HURDA

 

 

 

 

Hurda Paslanmaz 304 310 316 430 Kullanım Alanları

1797 yılında Fransız kimyager Vauquelin tarafından keşfedilen, çok sert ve erime derecesi çok yüksek bir maden olan krom, halk ağzında ve yaygın olarak “paslanmaz” olarak bilinmektedir. Bu dayanıklılığına nikel elementinin de eklenmesiyle kırılması ve parçalanması zor bir alaşım halini almaktadır. Çok dayanıklı ve sert olmasına rağmen bir o kadar da çabuk kırılabilen bir madendir. Sağlık sektöründe de yaygın kullanılan madenlerin başında gelen krom, imalat sektörünün de vazgeçilmezidir. İş makinesi oynar başlıklarının yuva yerleri, piston yuvaları gibi sürekli aşınıma maruz kalan malzemelerin hasarını en aza indiren bir madendir krom. Bunun dışında çelik üretiminde ferrokrom için kullanılır ve savunma sanayi için de vazgeçilmezdir.

 

Paslanmaz Kromun Kullanım Alanları ve Çeşitleri

Bu derece yaygın ve dayanıklı, yaygın ve alternatifi olmayan bir ürün olan krom, şüphesiz ki geri dönüşüm için de önem arz etmektedir. Bu sektörde de hurda paslanmaz olarak bilinen krom, sektör için değer vaat etmektedir. Ülkemizde de yeterince zuhuru bulunmayan bir maden olması geri dönüşümünü de önemli ve zaruri kılmaktadır. Ayrıca hurda paslanmaz Türkiye’de eritme fabrikası olmadığından yurt dışına ihraç edilen bir üründür. Türlerine bakıldığında ise; üretimde en çok ve yaygın kullanılan 304 paslanmaz, en değerli krom olan 310 paslanmaz, 304 paslanmazdan sonra en yaygın kullanılan 316 paslanmaz, içerisine eklenen karışım nedeniyle değeri oldukça düşen 430 paslanmaz yaygın kullanılan hurda paslanmaz çeşitlerine örnek verilebilir. Bunların dışında üretim artığı olarak değerlendirilen paslanmaz talaş da diğer ürünlerde olduğu gibi yerini korumaktadır. Bu çeşitlerle sektörün önüne gelen paslanmazlar kategorize edildiği şekilde geri dönüşümde değerlendirilir. Öyle ki bir ürün hurda olmadan önce değeri nasılsa, geri dönüşüm sektörüne geldiğinde de aynı şekilde değer sıralaması değişmez. Örneğin malzeme olarak 310 tür paslanmaz diğerlerine göre değerliyse, hurda olduğunda da diğerlerine göre değer arz eder.

 

Hurda Paslanmaz Alanında Öncü Firma gökbil metal

Gökbil Metal olarak ülkemizce de yoksun bir ürün olan hurda paslanmaz konusunda araştırma ve çalışmalarımız devam etmektedir. Gerek piyasadan toplanması gerekse yurt dışına hurda paslanmaz ihracatı konusunda öncü bir firma olarak yerimizi korumaktayız. Paslanmaz ve diğer hurda madenler hakkında bilgi edinmek isterseniz tereddütsüz bize ulaşabilirsiniz.

304 Kalite Paslanmaz Hurda ve Kalitesi

Üretimde ve tüketimde istisnasız en çok kullanılan paslanmazdır ve paslanmaz hurda  konusunda da en çok çıkan malzeme 304 kalite paslanmaz hurda olarak bilinir. Hemen hemen tüm sınai üretimde kullanılan hurda paslanmaz türüdür. Bu ürün paslanmayan çelik için ana ürün çeşitlerinden biri olarak değerlendirilmektedir. Kullanım açısından bakılınca son derece geniş kullanıma sahip olduğundan sıkça kullanılabilmektedir. Paslanmama özelliği kimyasal yapısından dolayıdır. Kimyasal özelliği sadece paslanmaya karşı dayanıklı olmasını sağlamamakta aynı zamanda kaynak yapılmasını, nemin neden olduğu oksidasyon nedeni ile çürümesini de engellemektedir. 304 kalite paslanmaz hurda belirtilen özellikleri nedeni ile yaygın biçimde kullanıldığı için piyasada kolayca bulunabilmektedir. İşlevini kaybetmiş ve hurdalık sınıfına giren bu ürün değerli sayılır. Çünkü kaynak tutabilmesi kolayca şekil verilme özelliği sağlamakta ve tekrar uygun amaçlar için kullanılabilmektedir.

Üretimde Paslanmaz Hurda Tercihi

304 kalite paslanmaz hurda sınıfına giren ürünlerin üretilme aşamalarının kolayca yapılabilmesi günlük hayatta çok fazla kullanım alanının olmasını sağlamaktadır. Hurda olarak değerlendirilecek olan ürünlerin sökülmesi konusu da gökbil metal tarafından değerlendirmeye alınan işlemlerden biridir. Hurda sökmek konusunda firmaya gelen taleplerde konularında uzmanlık sahibi olan ekiplerimiz işleri yürütürler. Hurda sökümü işlemlerinin uzmanlık isteme nedeni 304 kalite paslanmaz hurda gibi ürünlerin sökülme işlemi sırasında olabildiğince az zarar verilerek ve güvenlik önlemlerinin alınarak yapılması gerekliliğidir. gökbil metal bu konularda her türlü hizmeti verilecek uzman ekiplere ve gerekli alet takımlarına sahiptir. 304 kalite paslanmaz hurda dışında gökbil metal tarafından söküm işlemleri yapılabilen ürünler için iletişim kurabilirsiniz.

En Değerli Hurda Paslanmaz Olarak 310 Kalite

Hurda satım işlerini yapanların sattıkları ürünler arasında 310 kalite paslanmaz hurda ürünleri de bulunmaktadır. 310 Kalite Paslanmaz Hurda,  paslanmazlar içerisinde en değerli olan kategoridir. Fiyatsal da madensel de paslanmaz hurda olarak  değeri diğerlerinden üstündür.  Bu ürün paslanmaya karşı dayanıklı olan ürünler kategorisinde bulunurken, aynı zamanda yüksek derecelerdeki sıcaklıklara karşı dayanıklı olmak gibi bir özelliğe sahiptir. Dayanıklılığı kimyasal yapısını oluşturan maddelerden dolayıdır. Hurdacılıkta hurda olarak nitelendirilen ürünlerin kullanıldıkları ortamdan sökülmeleri ve geri dönüşüm işlemine dahil edilebilmeleri için de gökbil metal tarafından hizmet verilmektedir. 310 kalite paslanmaz hurda olarak değerlendirilen ürünlerin söküm işlemleri için de gökbil metal tarafından hizmet sunulmaktadır. Sunulan hizmet hurda olarak nitelenen malzemelerin çevreye fazla zarar vermeden ve hurda malzemeleri içeren yapının fazla hasara uğramaması için uzman kişilerce yapılmaktadır.

Hurda Paslanmaz Geri Dönüşümünün Temelinde Çevreyi Korumak Yatıyor

310 kalite paslanmaz hurda ürünler gibi malzemelerin geri dönüşüme kazandırılması aslında çevreye katkı olarak da düşünülebilir. gökbil metal bu konuda oldukça hassas davranmaktadır. Ayrıca yapılan hizmetler bu amacı desteklemektedir. Hurdaların sökülmeleri esnasında çevreye verilen zararın en az seviyeye inebilmesi için uygun söküm takımları kullanılmaktadır. gökbil metal hurda sektöründe ilerleyerek en üst noktaya kadar gelebilmek amacıyla hizmet vermektedir. 310 kalite paslanmaz hurda gibi hizmetler sunulurken daima en son teknolojiye sahip takımların kullanılması tercih edilmektedir. Hurdacılık sektöründe ilerlemenin yollarından biri çevreye duyarlı hizmet anlayışından geçer. Çünkü hurdaların işe yaramayan kısımlarının geri dönüşüme kazandırılmadan rastgele çevreye verilmesi önemli oranda kirliliğe yol açar.

316 Paslanmaz Hurda Nedir?

316 Kalite  Paslanmaz Hurda, paslanmazlar sıralamasında en populer ikinci üründür. Tüm üretilen paslanmaz hurda çerçevesinde yüzde 20 oranına sahiptir. 304 kalitedeki paslanmaz çeliğin içine molibden maddesi ve daha çok nikel metali ilave edilerek elde edilen bir çeşit paslanmaz çelik kalitesidir. Bu içeriğinin sayesinde 316 kalite paslanmaz hurda çeliklerin yapısında istenmeyen değişikliklere dayanması ve sert koşullu ortamlarda bile (deniz suyu, asitli sıvılar gibi) çok iyidir. Ayrıca 316 kalite paslanmaz çeliğin kopma dayanıklılığı (ultimate strength), 304 kalite paslanmaz çeliklere oranla çok daha yüksektir. 316 kalite paslanmaz hurda 1.4401 kalite paslanmaz çelik olarak da adlandırılır. 316 kalite paslanmaz hurda ve diğer hurda işlerini yapabilen gökbil metal müşteri memnuniyetini ön plana alarak hizmet vermektedir.
316 Paslanmaz Hurda Kullanım Alanları Nelerdir?

316 kalite paslanmaz hurda malzemelerinin yüksek kalitede olmasından dolayı geniş kullanım alanları bulunmaktadır. Örneğin aşındırma özelliği bulunan sıvı tanklarının içinde ve saklama kazanlarının içi kısımlarında, kimya endüstrisinde, buhar kazanlarının yapısında, boya endüstrisinde ve madencilikte oldukça sık olarak 316 (1.4401) ve türevindeki kalitelerde paslanmaz çelik malzemelerin kullanılması özellikle tavsiye edilir. Hurda olarak değerlendirilebilen 316 kalite paslanmaz hurda gibi malzemelerin söküm işlemleri çok dikkatli yapılmalıdır. Çünkü söküm işlemi sırasında oluşabilecek olumsuz durumlar vardır. Bu olumsuzlukların yaşanmasını önleyebilmek için söküm işlemlerini yapacak olan personelin hem uzman olması hem de yapacakları işler için gerekli alet takımlarına ihtiyaçları olacaktır. Her türlü alanda kullanımı bulunan bu metal türünün gökbil metalca nitelikli kişiler tarafından alımı ve işlenişi yapılmaktadır.

430 Kalite Paslanmaz Hurda ve İçeriği

430 kalite paslanmaz hurda, sertleştirilmesi zor olan Fe-Cr alaşımları, paslanmaz grubuna giren, düşük seviyede karbonlu ve yaklaşık %17 krom barındıran bir paslanmaz çeliğin kalitesidir. Bu kalite EN standartlarına göre 1,4016 ya da X6Cr17, UNS normuna göre ise S43000 olarak isimlendirilir. 430 paslanmaz çelik malzemeleri, nikel ve molibden ihtiva ettikleri için 300 serisi paslanmayan çeliklere göre fiyat açısından da daha uygundurlar. Böylesi kalitede paslanmaz malzemeler, iyi bir yüzey görüntüsü sağlamaktadırlar. Bu malzemeler parlatmak için ve polisaja gayet uygundurlar. 430 kalite paslanmaz hurda malzemeler nikel ihtiva etmediği için malzemeyi mıknatıs çekebilir. Bu paslanmaz çelik kalitesi ısılı işlem görmez ve 431 kalitesiyle isim benzerliği nedeniyle sıkça karıştırılabiliyor. 430 ve 431 kalite malzemeler birbirinden oldukça farklı paslanmaz çelik kaliteleridir ve hiçbir şekilde de benzemezler. Son olarak 430 kalite paslanmaz hurda malzemelerin kaynak yapılmaları sınırlıdır.

430 Kalite Paslanmaz Hurda Kullanım Alanları

430 paslanmaz hurda çubuk ve bu kalitede üretilmiş malzemelerin kullanımı son zamanlarda dünyada ve ülkemizde hızlı bir şekilde artış göstermektedir. Böylesi kaliteli malzemelerin hareketli parçalarda ve çarpışmanın olduğu parçalarda kullanılabilmesi tavsiye edilmez. 430 paslanmaz çubuk çeşitli biçimlerde işlenip dekoratif amaçlı yapılarda, otomotiv endüstrisi içinde, yıkama makinelerinde, parlak yüzey istenen uygulamalarda, ev aletlerinde ve mutfak eşyalarında kullanılıyor. Özellikle bulaşık makineleri ve buzdolaplarında çok sıkça 430 kalite malzemeler kullanılıyor.

Paslanmazdan Arta Kalan Bir Ürün: Paslanmaz Hurda Talaşı

Hurda sektöründe hizmet veren gökbil metal tarafından verilen hizmetlerden biri paslanmaz hurda talaş konusundadır. Paslanmaz ve aynı zamanda hurda olarak nitelenen malzemeler kullanılarak elde edilmektedir. Hurda talaşının avantajlı olduğu yönlerden biri ekonomik açıdan daha yüksek fiyatla satılabilmesidir. Örneğin hurda demir ya da diğer hurda metaller satışı yapılabilen malzemeler tek metalden oluşurken bunlardan elde edilen hurda talaşı karışık olarak birçok metalden oluşmaktadır. Paslanmaz hurda talaş bu bakımdan uygun fiyatlara satılabilir.

Paslanmaz Hurda Talaşı Oluşumu ve Elde Edilen Ürünler

Metallerin torna atölyelerinde işlenmesi sonucunda metalin yüzey kısımlarından aşınma sonucunda kesilen küçük metal parçalarından oluşmaktadır. Hurda sınıfına giren ürünlerin geri dönüştürülerek tekrardan kullanılmasının birçok açıdan sağladığı avantajlar bulunmaktadır. Paslanmaz hurda talaş da bu avantajlı ürünler arasındadır. Hurdaların geri dönüşümleri ülke ekonomisi açısından değerlendirilirse önemli avantajlar sağlar çünkü maddi açıdan değeri bulunmayan ve çöp olarak sınıflandırılan ürünler hurda olarak değerlendirilip geri dönüşüm sayesinde tekrar kullanılabilirler. Paslanmaz hurda talaş elde edilen ürünler şunlardır; Demir, çelik, krom, alüminyum ve sarı olarak bilinen metallerdir. gökbil metal tarafından verilen bir hizmet te hurda olarak değerlendireceğiniz malzemeler belirteceğiniz noktadan alınmasıdır ayrıca bu hizmet için ücret talebi yapılmaz. Bu şekilde hurdaların nakliyesi işlemiyle uğraşmanız gerekmez. Hurda sınıfına giren bir diğer ürün grubu da kağıt ve kartonlardan oluşan malzemelerdir.

 

 
     
     

Copyright © 2021. tasarım web dizayn